عکاسي از نوزادان


قبلا هم مطلبي در اين مورد نوشته بودم که به نکاتي از عکاسي کودکان در آن اشاره شده بود. در اين نوشتار به موضوعات ديگري از اين بحث با تمرکز بيشتر بر عکاسي از نوزادان مي پردازيم.

قبل از اينک بخود بياييد کودکتان براي رفتن به مدرسه خانه را ترک مي‌کند. عکسهاي خانوادگي بخشي از زندگي شماست، بنابر اين سعي نماييد اولين‌هاي زيباي زندگي خود را در عکسها جاودانه سازيد.

بطور مرتب عکس بگيريد. از هر گام از مراحل رشد کودک عکس بگيريد، اولين لبخند، اولين حمام، اولين دندان، اولين راه رفتن و... نوزادان بسيار سريع تغيير مي‌کنند، سعي کنيد تمام ماحل رشد را قبل از اينکه جزئي از خاطرات شوند ثبت نماييد. يک روز از زندگي کودک از بيدار شدن و کش آمدن و لبخند نوزاد در صبح تا خميازه‌هاي شب را بتصوير بکشيد. يک روز کامل کودکتان را دنبال کنيد. با اين کار يک سري عکس خواهيد داشت که هر چه از آن بيشتر بگذرد براي شما زيباتر و به يادماندني تر خواهد شد.
از احساسات کودک عکس بگيريد از تمام احساسات مختلف کودک عکس بگيريد: لبخند غرور آميز، اخم، گريه شديد و... کودکان احساسات خود را مخفي نمي کنند. اين احساسات که حالاتي زيبا ازدوران کودکي هستند را در عکسها نشان دهيد.
از نزديک عکس بگيريد براي اينکه عکسها از تاکيد و تمرکز بيشتري برخوردار باشد تا جايي که مي توانيد روي سوژه زوم نماييد. تا جايي که سوژه تمام منظره ياب دوربين را پر نمايد به آن نزديک شويد. براي اينکه نزديکترين فاصله فوکوس دوربين را بدانيد منوال دوربين را نگاه کنيد.
زواياي مختلف را آزمايش کنيد. از عکاسي در همسطح چشمان نوزاد آغاز کنيد. کودک را روي شانه کسي بگذاريد يا چند لحظه اي نوزاد را روي مبل راحتي قراردهيدو از او عکس بگيريد. سپس حالات متفاوتي را آزمايش نماييد، مثلا يک صندلي کنار تخت برده، روي آن بايستيد و از بالاي آن عکس بگيريد.

از افراد ديگر فاميل همراه نوزاد عکس بگيريد.
از ديگر افراد فاميل با نوزاد عکس بگيريد، از خواهر بزرگتر در حال تغذيه نوزاد، پدر بزرگ که با نوه خود بازي مي کند و مادر در حال شير دادن و... يک حالت جالب ديگر اين است که دو کودک را در مقابل هم قرار دهيد و از عکس العمل ها و ارتباط چشمي آنها با يکديگر عکس بگيريد.

از يک زمينه ساده استفاده کنيد.
با تمرکز بيشتر روي سوژه عکسي قويتر بدست مي‌آيد. سوژه را مقابل يک زمينه ساده قرا دهيد. معمولا با کمي حرکت دادن دوربين يا چرخاندن آن به سمت چپ و راست مي توان عامل شلوغي و برهم زننده تمرکز را در عکس حذف نمود.

از نور طبيعي استفاده کنيد.
شايد تعجب نماييد اگر بگوييم که روزهاي ابري بهترين نور را براي عکاسي از مردم و پرتره فراهم مي‌نمايد. نور درخشان خورشيد باعث اخم کردن سوژه و ايجاد سايه‌هاي تند روي صورت مي‌شود. در روزهاي ابري نور ملايم روز چهره را زيباتر نشان مي‌دهد. فلاش را خاموش نموده و از نور ورودي از پنجره يا محيط باز براي گرفتن عکسي با نور ملايم و رنگهاي زنده از سوژه بهره ببريد.

+ نوشته شده توسط حسین مرادی در سه شنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۱ و ساعت 23:6 |


Powered By
BLOGFA.COM